Faaliyet Alanlarımız

Tarafından gönderildi admin 03/07/2017 0 Yorum(lar)

MALZEME SATIŞI:
Firmamız Su-Kalorifer ve Doğalgaz Tesisatı  alt yapı ve üst yapı malzeme satışı tamamı mevcuttur

Armatür grubu (batarya ve musluk)
Vitrifiye gurubu (seramik klozet ve lavabolar)
Dişli malzemeler
Kaynaklı malzemeler
Pvc ve Pprc malzemeler
Doğalgaz ve Kalorifer Tesisat boruları
Banyo aksesuarları (duş seti-ayna seti)
Panel radyatörler


ISI SİSTEMLERİ KURULUMU:
ISITMA SİSTEMLERİ:
Konutlar, Oteller, Hastaneler, Yönetim Binaları, Ofis Binaları, Endüstriyel tesisler, Alış-Veriş Merkezleri, İş merkezleri, Toplu konutlar, Spor Kompleksleri, Eğlence merkezleri gibi yapıların ISITMA projelerinin yapımı ve uygulama işleri Firmamızın konularındandır

ISITMA SİSTEMLERİ NEDİR?
Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama (çevreye) olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir. Merkezi ve lokal (bölgesel) olarak iki ana başlıkta toplanabilir.
Merkezi ısıtma, genel olarak, soğuk iklimlerdeki büyük yapılarda kullanılır. Sistem, kullanılacak akışkanı (su, hava veya buharı) ısıtmak için merkezi kazan veya ısıtıcı, ısıtılmış akışkanın dağıtımı için boru tesisatı ve ısıyı ortam havasına transfer etmek için nihai ısı ileticilerini (radyatör , fancoil , ısı apareyleri vs) içerir. Nihai ısı ileticileri burada, ısıyı ortama konveksiyon (taşınım) yolu ile ileten bir ısı eşanjörüdür. Binalarda özel boruların zemin altına gömme yapılması ile zeminden ısıtma yapılan merkezi ısıtma tesisatları da mevcuttur.
Tüm sistem ısıtma suyunu sirküle ettiren bir pompaya sahiptir. Sıcak su, genellikle bir su deposu içinde saklanan sıcak kullanım suyu sağlamak için başka bir ısı eşanjörünü beslemek içinde kullanılır.
Hava kullanılan ısıtma sistemlerinde, hava kanal sistemleri boyunca dolaştırılır. Kanal sistemleri, soğutma ve klima(kombi) için de kullanılabilir ve havayı filtrelerden geçirerek temizleyebilir.
Lokal ısıtma sistemleri de genel olarak merkezi ısıtma ile aynı prensipleri taşır. Fakat burada kullanıcılar binalarını ortak (merkezi) bir sistemden değil bireysel olarak ısıtırlar. Burada merkezi ısıtmada olduğu gibi, sıcak sulu ısıtma sistemleri kullanılabilir. Bu durumda kullanıcılar kendi dairelerindeki radyatörleri ısıtmak için kombi veya kat kaloriferi adı verilen ısıtma cihazlarını kullanırlar. Bu cihazlar kazanlardan daha küçük kapasiteli ve kompakt cihazlardır. Genellikle sirkülasyon pompaları cihazın üzerinde olur. Bundan başka, klima (sıcak hava konveksiyonu),sobalar (katı yakıtlı, elektrikli veya gazyağı gibi sıvı yakıtlı) ve Şömine gibi bireysel ısınma gereçleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

DOĞALGAZ SİSTEMLERİ KURULUMU:
Doğalgaz tesisatı kurulum faaliyeti öncelikle kurulacak tesisatın vana ve boruları için geçiş yerleri belirlenerek başlar. Duvarların hangi noktalardan delineceği kararlaştırıldıktan sonra, ölçüleri alınan boruların kelepçeler ile sabitlemesi yapılır. Ardından, yakıcı nitelik taşıyan cihazların vana ve makaronlu flexleri montajlanır. Boruların geçişi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılırken, sayaç bağlantı noktalarında bulunan test nipeli sayesinde U manometreleri ile ön test gerçekleştirilir.

Doğalgaz Tesisatı

Peki, doğalgaz boruları döşenirken nelere dikkat edilmelidir?

1) Gaz borularının erişilebilirliği

Doğalgaz boruları açıktan görülebilecek ve kolayca ulaşılabilecek şekilde döşenmelidir. Dolayısıyla, sıva altına doğalgaz tesisat boruları yerleştirilmemelidir.

2) Sızdırmazlık

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusunun en kritik aşamalarından bir tanesi sızdırmazlıktır. Gaz boru bağlantı elemanlarıyla yapılmış dişli bağlantılarda amacına uygun plastik esaslı sızdırmazlık malzemeleri kullanılmalıdır. Bununla birlikte, sızdırmazlık macunu ile birlikte, ketenin de kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

3) Boruların mekanik darbelere karşı korunması

Gaz taşıyıcı çelik borular, binaya, bir tehlike anında kolayca ulaşılabilen bir yerden girmelidir. Ayrıca, buradaki ana gaz borusu ve ana kapama vanası hasar görmeyecek şekilde darbelere karşı monte edilmiş ve korunmuş olmalıdır.

4) Boruların yapı elemanlarına tespiti

Doğalgaz boruları, uygun aralıklarla düşey borularda kelepçelerle, yatay borularda hem kelepçe hem de konsollarla tavana ve duvarlara tespitlenmelidir. Bu noktada, kullanılacak kelepçeler duvarlara çelik dübel ile konsollar ise beton harç ile tutturulmalıdır.

5) Gaz borularının yangına karşı korunması

Doğalgaz tesisat boruları elektrik tesisatlarına en az 15 cm mesafede olmalıdır. Bununla birlikte, tesisatta kullanılan malzemeler yanmayan nitelikte olmalıdır.

6) Boruların korozyona karşı korunması

Boruları korozyona (paslanma) karşı korumanın önemi büyüktür. Bunun için, bina içlerindeki gaz boruları, uzun süre normal yapı nemliliği değerinin üzerindeki nem ile temasta bulunmayacak şekilde döşenmelidir.

7) Statik elektrik yüklerine karşı boruların korunması

Doğalgaz tesisat boruları, yüksek gerilimle çalışan işletmelerde koruma ve topraklama için kullanılmaz. Tam tersine, doğalgaz iç tesisatındaki statik elektrik topraklanarak alınır.

Bu tarz tehlikeler ve problemlerle karşılaşmamak için işinde ehil olmuş doğalgaz tesisatçıları ile çalışarak sağlığınız, güvenliğiniz ve ekonominiz açısından kendinizi sağlama almanız yararınıza olacaktır.

SU TESİSATI KURULUMU:
Tarih boyunca suyun yön verdiği medeniyetler, güçlü olmayı başarmışlar ve bu gücü elinde bulundurmak için savaşmışlardır. Günümüzde böyle bir durum söz konusu değil tabii ki; herkesin evinde çeşmeden su akıyor ve her türlü ihtiyaç bu vasıtayla gideriliyor. Bazı ülkelerde su kaynağı az olsa da deniz suyu arıtılarak kullanılabilir, hatta içilebilir kıvama getiriliyor.

Peki, eski zamanlardan günümüze su tesisat sistemine, bu konfora nasıl ulaştık?

Su tesisatı sisteminin bulunması ile bu konfora ulaşmış bulunuyoruz. Aslında su tesisat borusu döşeme işi, suyun akıtılarak bir yerden, başka bir yere nakli ile başlamıştır. Babiller ve Persler ilk sulama sistemlerini bulduktan sonra, Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar bu sistemleri geliştirerek daha da ileri noktalara taşımışlardır. Son olarak Anadolu Selçuklular ve Osmanlılar döneminde yapılan su kemerleri, pişmiş toprak boru hatlarıyla suyu taşıyarak, şehir merkezindeki sarnıçlar vasıtasıyla dağıtımı yapılmıştır. Bunların en büyük örneği olarak daha eskilerde, Bizans döneminde yapılan Yere Batan Sarnıcı’dır.

İlk profesyonel temiz su tesisatı kullanımı, 1880’lerde İstanbul’da Terkos Gölü’nden alınan suyla başlamıştır. Bir Fransız şirket tarafından, şehrin belirli noktalarına günde 12 saat ücretsiz su verilmesi şartıyla, isteyen evlere su aboneliği yapılarak ev için de ücretli su kullanımı başlamıştır. Çok eskiden yapılan pişirilmiş toprak su borusu geride kaldı ve artık kurşun borular kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde lüle denilen musluklar geliştirilmiş ve suyun boşa akması engellenmiştir. Bu süreci su tesisat boruları izleyince, günümüzdeki daire içi temiz su tesisatı ortaya çıkmıştır. Binalara konulan boyler ısıtma kazanları ile birlikte, evlerde sıcak su da kullanılmaya başlanmıştır. Kurşun su borusundan galvaniz boruya geçilerek, maliyet azaltılmış ve böylece su tesisatı yayılmaya başlanmıştır. Galvaniz borularda zamanla görülen çürümeler ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, son olarak plastik su boruları bulunmasıyla, artık her eve kolayca su tesisatı döşenebileceğini göstermiştir.

Plastik su tesisatı hızlı şekilde döşenebilmesi, malzeme fiyatının düşük olması ve yapan ustanın çokça bulunmasından dolayı, çok daha avantajlıdır. Ayrıca herhangi bir arıza durumunda, su tesisatı tamiratı da çok basittir. Her şeye rağmen, su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken ve çok önemli olan bir kaç nokta vardır. Tesisat, zeminin ya da duvarın içinde kalacağı için, herhangi bir sorun olması durumunda her yerin kırılması gerekecektir. Bu noktada kullanılan malzeme ve yapılan işçilik belirleyici rol oynar. Sıhhi tesisat yapımı ustalık isteyen bir iştir. Plastik boru döşeme işine kolay gözle bakılsa da yapılan işten sonra kaçak çıkmaması önemlidir.

Su Tesisatında Kullanılan Boru Çeşitleri

Dökme Demir Boru
Çelik Boru
Galvaniz Boru
Bakır Boru
PVC (plastik boru)
 

Plastik Su Tesisat Borusu Avantajları

Uzun ömürlü olmaları.
Kimyasal maddelere karşı dayanıklı olmaları.
Zamanla oluşan korozyona dayanıklı olmaları nedeniyle kireçlenme ve paslanma yapmamaları.
Isı ve ses yalıtımına sahip olmaları.
Suyun kokusunu, rengini ve tadını değiştirmemesi.
 

Su Tesisatında Kaçak Olması

Eskiden su sızıntısı olduğu anda yeri bulunamaz ise, su tesisatı yenileme işi kaçınılmaz olurdu. Olurdu diyoruz çünkü o günler geride kaldı. Artık su tesisatında patlağın yerini bulmak ve sadece o bölgeyi kırıp tamiratını yapmak da mümkün. Su kaçak cihazı sayesinde, dairenizde ve iş yerinizde tesisat olan her yerde, kaçak neredeyse sadece orayı kırıp tesisat onarımı yapıyoruz. İstanbul Tesisat, bu konuda cihazlı tesisatçı ekibiyle yıllardır hizmet verdiği için, uzmanlaşmış durumdadır. Sizlere daima kaliteli, güvenli ve garantili hizmet sunuyoruz.

Su Tesisatı Borusu Nasıl Döşenir?

Sıhhi tesisat borusu döşeme işi ciddiye alınması gereken bir konudur. İster yeni yapılan tesisat sistemi olsun, ister var olan tesisatın yenisiyle değiştirilmesi işi olsun basite alınması halinde su kaçağı problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Günümüzde kullanılan plastik borular sıhhi tesisat döşemesi açısından kolay gibi görünse de temiz su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer işinde uzman olmayan biri tarafından su tesisatı döşenirse su kaçağına neden olacaktır. Su kaçağının yerini bulmak için kullanılan cihazlar sayesinde çok daha az masraf ederek, kırmadan kaçağın tamiri yapılabilse de en başından işi bilen bir su tesisat ustası tarafından sıhhi tesisat döşemesi yapılması daha mantıklıdır. Oldu ki su tesisat sisteminde kaçak söz konusu yaşadınız. Ya da üst kat banyosundan su sızıyor, böyle bir durumda cihazla su kaçağı bulan firmalar ile çalışmak, sorununuza en mantıklı ve kısa çözümü getirebilecektir.

Bir yorum yaz